FAQ

Często zadawane pytania

Jak zarezerwować wycieczkę?

Z naszej oferty wybierz interesujący Cię kierunek i termin, kliknij zarezerwuj i wypełnij formularz z danymi osobowymi. Po dokonaniu rezerwacji na podany przez Ciebie mail otrzymasz umowę wraz z warunkami płatności i załącznikami do umowy. Umowa jest w wersji elektronicznej, także nie wysyłasz jej do nas z powrotem. Należy zapoznać się z warunkami umowy i dokonać płatności. Jak tylko przelew zaksięguje się na naszym koncie, otrzymasz na maila potwierdzenie.

Czy osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wyprawach z Aliena Tours?

Nie, nasze wyjazdy są przewidziane tylko dla osób dorosłych.

Czy należy indywidualnie zakupić ubezpieczenie?

Cała grupa jest ubezpieczona przez nas od kosztów leczenia w kwocie do 15 tys. Euro i od następstw nieszczęśliwych wypadków w kwocie do 3 tys. EUR oraz od następstw chorób przewlekłych (wyjątek stanowi Białoruś - ubezpieczamy KL i NNW łącznie do 20 tys. Euro). Istnieje natomiast możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń od rezygnacji. Przed podjęciem decyzji wykupienia dodatkowego ubezpieczenia proszę sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia Koszty Rezygnacji 100% dostępne na stronie (Menu górne -> Do pobrania).

Jak przygotować się na wyjazdy z Aliena Tours?

Przed każdym wyjazdem wysyłamy maila z najważniejszymi kwestiami organizacyjnymi. Dla osób wybierających się na wyjazdy bezwizowe (Czarnobyl, Bałkany, Spitsbergen, Uzbekistan, Japonia) ma to miejsce 2 tygodnie przed rozpoczęciem danego wyjazdu. Na wyjazdy, które wymagają organizacji wizy (np. Białoruś, Iran, Azja Express) kontaktujemy się z grupą miesiąc przed wyjazdem i przesyłamy instrukcje dotyczące wymaganych dokumentów, a następnie przesyłamy pozostałe szczegóły. Dodatkowo przed wyjazdem zakładamy również grupę na FB, abyście mogli poznać się już trochę wcześniej :)

Jakie limity bagażu obowiązują na wyjazdy z Aliena Tours?

Na wyjazdy lotnicze można zabrać ok. 20-23 kg bagaż rejestrowanego oraz ok. 5-7 kg bagażu podręcznego w zależności od linii lotniczej. Dokładna waga zostanie potwierdzona w mailu organizacyjnym. Natomiast na wyjazdy autobusowe nie ma sztywnych wytycznych co do wagi bagażu, jednak proszę mieć na uwadze, aby bagaż nie był zbyt ciężki. Ze względu na charakter objazdowy wycieczek, często trzeba się z tym bagażem przemieszczać. Polecamy spakować się w wygodny plecak :)

Jak można uzyskać kod rabatowy?

Kody rabatowe są dostępne podczas akcji promocyjnych, które zamieszczamy na facebooku oraz dla grup.

Czy na Ukrainę potrzebny jest paszport i wiza?

Na Ukrainę nie jest potrzebna wiza, natomiast potrzebujemy paszport, który musi być ważny minimum do dnia powrotu z Ukrainy. Paszport wyrabiamy w urzędach wojewódzkich. Procedura wyrabiania paszportu trwa do 1 miesiąca. W sytuacji kiedy jest on potrzebny wcześniej należy spytać się o możliwość przyspieszenia wydania paszportu w danym urzędzie.

W jakiej wysokości trzeba wpłacić zaliczkę za wycieczkę i do kiedy?

Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 7 dni od zrobienia rezerwacji. Natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 45 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 3-7 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu).

Jaką walutę zabrać na wyjazd na Ukrainę?

W kwestii waluty to zabieramy najlepiej dolary lub euro. Jeśli ktoś może zakupić hrywny w Polsce po dobrym kursie to może zabrać ze sobą hrywny. Pieniądze wymienimy na granicy i/lub w Kijowie. Na Ukrainie można płacić tylko i wyłącznie w hrywnach.

Czy osoby niepełnoletnie mogą wejść na teren Strefy?

Nie, na teren Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia wpuszczane są przez stronę ukraińską tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie, czyli w dniu wejścia do Strefy należy mieć ukończone 18 lat.

Czy przebywanie na terenie Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia jest bezpieczne?

Według wielu ekspertów polskich i zagranicznych jak najbardziej tak, wystarczy stosować się do zasad panujących w Strefie, a stwierdzono, że kilkudniowe przebywanie w tym miejscu nie pociągnie za sobą jakichkolwiek konsekwencji zdrowotnych. Po Strefie poruszamy się szlakami, gdzie promieniowanie jest w normie, a w wielu przypadkach niższe niż w Warszawie. Ponadto za każdym razem przy wyjeździe ze Strefy każda osoba przechodzi kontrolę dozymetrem.

Jaki poziom promieniowania jest w Czarnobylu?

Ogólny poziom promieniowania w obszarze Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu jest niewiele wyższy niż normalny (zazwyczaj mieści się w granicach 0,02–2 μSv/h). Najwyższe wartości dozymetry pokazują w pobliżu Sarkofagu oraz Czerwonego Lasu (od 3 do 8 μSv/h). Dla porównania szpitalne prześwietlenie dostarcza organizmowi ok. 100 μSv, a przelot samolotem na trasie międzykontynentalnej ok. 6 μSv/h.

Jakie ubrania spakować na wyprawę do Czarnobyla?

Do Strefy trzeba ubrać długie spodnie, koszule/bluzy z długim rękawem i pełne, solidne buty – bez względu na pogodę. Bierzemy ubrania, w których czujemy się dobrze czyli luźne bluzy, spodnie typu bojówki, moro, kamuflaże itd. Nie bierzemy ubrań w zbyt jaskrawych kolorach, aby być mniej widocznym w trakcie eksploracji :)

Czy na wyjazd do Strefy powinienem zabrać maseczkę ochronną?

Na wyjazdy krótsze typu Strefa Tour nie ma takiej potrzeby. Na wyjazdach bardziej zaawansowanych, gdzie eksplorujemy więcej (Strefa Max i Hardcore) zalecamy, żeby zabrać maseczkę. Szczegółowe informacje na ten temat wysyłamy zawsze w mailu organizacyjnym.

Czy podczas wyjazdów zwiedzamy Czarnobylską Elektrownię Jądrową?

Tak, ale tylko na wyjazdach: Strefa Hardcore i Dwie Strefy oraz na wycieczkach organizowanych dla grup prywatnych. Zwiedzanie odbywa się za dodatkową opłatą - szczegóły w opisie wycieczki Strefa Hardcore (zakładka Cena obejmuje).

Która pora roku jest najlepsza na wyjazd do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia?

Na podróż do Czarnobyla zawsze jest dobra pora! Wiosną - przyroda budząca się do życia, stwarza przyjemne warunki do eksplorowania zony. Latem Strefa przypomina gigantyczną dżunglę, wszystko jest porośnięte drzewami i krzewami. Jesienna aura najlepiej oddaje post-apokaliptyczny klimat. Natomiast zimą wszystko przykryte śnieżną bielą - piękna sceneria na powitanie Nowego Roku!

Czy w Strefie Czarnobylskiej żyją stworzenia, które dotknęła mutacja?

Wątek mutacji genetycznych pojawia się wielokrotnie w popkulturze, jednak całkowicie należy do rzeczywistości fikcyjnej.

Jak wygląda dostęp do internetu?

Praktycznie we wszystkich hotelach jest dostęp do darmowego WiFi.

Jakie są gniazdka i napięcie prądu w Czarnobylu?

Gniazdka europejskie. Napięcie w gniazdkach wynosi 220V/50Hz.

Czy do Iranu potrzebny jest paszport i wiza?

Wymagany jest paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu oraz wiza. Dla naszych klientów organizujemy wizy za dodatkowa opłatą - szczegóły w opisie wycieczki (zakładka Cena obejmuje - dodatkowe koszty).

W jakiej wysokości trzeba wpłacić zaliczkę za wycieczkę i do kiedy?

Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 7 dni od zrobienia rezerwacji. Natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 60 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 3-7 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu).

Jaką walutę zabrać na wyjazd do Iranu?

Bierzemy gotówkę (euro lub dolary) i wymieniamy na miejscu w kantorach lub bankach. Obowiązującą walutą jest rial irański (IRR).

Czy w Iranie można płacić kartą kredytową?

W Iranie nie są akceptowane zagraniczne karty kredytowe i płatnicze, także nie skorzystacie tam ani z bankomatu ani też nie zapłacicie kartą w sklepie.

Czy w Iranie jest bezpiecznie?

W Iranie jest bardzo bezpiecznie, według naszej oceny bardziej bezpiecznie niż w Polsce. Jest to kraj rządzony autorytarnie, także przestępczość pospolita typu kradzieże czy napady jest na bardzo niskim poziomie, tak jak w Polsce podczas komunizmu. Obowiązuje też zakaz spożywania alkoholu, także nie spotkamy tutaj osób pod jego znacznym wypływem.

Na jakie różnice kulturowe trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli podróżujemy z partnerem/partnerką proszę mieć na uwadze, że zbytnie okazywanie uczuć w miejscach publicznych nie jest mile widziane, a homoseksualizm jest nielegalny. Warto również pamiętać o tym, że w oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyznom i na odwrót.

Jak się ubierać w Iranie?

Kobiety powinny chodzić w zakrywającej włosy chuście lub kapeluszu oraz spodniach/spódnicach, które zupełnie zakrywają nogi. Do tego koszulki/bluzki z długimi rękawami sięgające do połowy uda. W przypadku odwiedzin meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą zostać poproszone o założenie czadoru (są one dostępne bezpłatnie przed wejściem do meczetu). Mężczyźni również powinni mieć zakryte nogi. Za to mogą chodzić w t-shirtach. Należy również mieć na względzie różnice w podejściu do stroju cudzoziemców przez Irańczyków – różnice między konserwatywną prowincją a bardziej liberalnym Teheranem.

Jacy są Irańczycy?

Irańczycy są bardzo otwarci i serdecznie nastawieni wobec obcokrajowców. Kraj jeszcze nie jest "zepsuty" przez masową turystykę dlatego podchodzą do turystów z dużą dozą sympatii, często też podejmują konwersacje, ponieważ jest to dla nich rzadka okazja żeby porozmawiać po angielsku!

Czy są ograniczenia w robieniu zdjęć?

Irańczycy to bardzo gościnny i uprzejmy naród, starajcie się nie wykorzystywać ich przyjaznego podejścia, jeśli robimy zdjęcia ludziom to dyskretnie bądź po prostu pytamy ich o zgodę. Oczywiście panuje zakaz fotografowania obiektów o charakterze rządowym, militarnym.

W jakich hotelach nocujemy na wycieczce Iran Tour?

Nocujemy albo w standardowych hotelach 3-gwiazdkowych albo w tzw. tradycyjnych hotelach. Tradycyjne, czyli w stylu domu irańskiego, z patiem – mini ogrodem, gdzie można wieczorami miło spędzać czas. Często pokoje różnią się od siebie wystrojem, są witraże, miejscowe rękodzieła. Są to miejsca bardzo urokliwe. W naszej ocenie standard na poziomie hotelu 3/4-gwiazdkowego. W Kaszanie przykładowo śpimy w tradycyjnym hotelu Negin Hotel (http://neginhouse.ir/en-us/ ). W Isfahanie z kolei w standardowym hotelu Tourist, ponieważ ma świetną lokalizację tuż przy jednym z mostów (https://booking.apochi.com/tourist-isfahan/#gallery-section). Generalnie dobieramy noclegi ze względu na lokalizację i klimat, ale wszystkie noclegi są na podobnym poziomie. Dodatkowo jedną noc spędzamy na pustyni w tradycyjnym, historycznym Karawanseraj i tutaj już nie ma gwiazdek :) ale jest przygoda!

Jakie są ograniczenia dotyczące spożywania alkoholu?

Na ternie Iranu spożywanie alkoholu jest zabronione.

Jak wygląda dostęp do internetu?

Strony internetowe są cenzurowane, niektóre mogą być blokowane. Sprawdzić to możecie na: http://www.blockediniran.com/ Jeśli ktoś chce korzystać na telefonie np. z facebooka, to proszę pobrać ze sklepu Play bezpłatną aplikację o nazwie Turbo VPN, która to umożliwi.

Jakie są gniazdka i napięcie prądu w Iranie?

Gniazdka europejskie. Napięcie w gniazdkach wynosi 220V/50Hz.

Czy do Uzbekistanu potrzebny jest paszport i wiza?

Wymagany jest paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu. Natomiast wizy dla obywateli polskich nie są wymagane (przy pobycie do 30 dni).

W jakiej wysokości trzeba wpłacić zaliczkę za wycieczkę i do kiedy?

Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 7 dni od zrobienia rezerwacji. Natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 60 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 3-7 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu).

Jaką walutę zabrać na wyjazd do Uzbekistanu?

Polecamy wziąć ze sobą dolary (najbardziej popularne), ewentualnie euro. Pieniądze można wymieniać na miejscu w bankach, nielicznych kantorach i hotelach. Nie należy liczyć na wypłatę środków z bankomatu, tak więc przywieziona gotówka musi Wam wystarczyć na całą przewidywaną długość pobytu. Obowiązującą walutą w Uzbekistanie jest sum (UZS).

Czy w Uzbekistanie można płacić kartą kredytową?

Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami).

Na jakie różnice kulturowe trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Trzeba mieć na względzie, że przeważająca większość mieszkańców tego kraju to muzułmanie, którzy mają odmienne od Europejczyków poglądy nt. m.in. roli kobiet w życiu społecznym. Należy unikać kontaktów z osobami próbującymi wciągać w dyskusje o tematyce politycznej, religijnej czy sytuacji wewnętrznej w Uzbekistanie.

Czy są ograniczenia w robieniu zdjęć?

Do fotografowania ludzi i ich kultury trzeba podchodzić (jak wszędzie) z szacunkiem. Portretując osoby zachowajcie dyskrecję, a w przypadku ich odmowy nie naciskajcie na wykonanie zdjęcia. Zachowajcie wyczucie fotografując kobiety, szczególnie w bardziej tradycyjnych regionach kraju.

W jakich hotelach nocujemy na wycieczce Uzbecki Tour?

Nocujemy albo w standardowych hotelach 3-gwiazdkowych albo w tzw. tradycyjnych hotelach, które doskonale oddają miejscowy klimat, jak np. Orient Star w Chiwie ( http://uzbek-travel.com/hotels/orient-star-khiva-hotel/ ).

Jak wygląda dostęp do internetu?

Praktycznie we wszystkich hotelach jest dostęp do darmowego WiFi.

Jakie są gniazdka i napięcie prądu w Uzbekistanie?

Gniazdka europejskie. Napięcie w gniazdkach wynosi 220V/50Hz.

Czy do Tajlandii i Kambodży potrzebny jest paszport i wiza?

Do Kambodży i Tajlandii wymagany jest paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu. W Tajlandii przy wyjazdach turystycznych do 30 dni wizy nie są wymagane. Natomiast w Kambodży są obowiązkowe. Dla naszych klientów organizujemy takie wizy, nie pobieramy opłaty za pośrednictwo w uzyskaniu wizy. Do opłaty pozostaje jedynie sama wiza - szczegóły w opisie wycieczki (zakładka Cena obejmuje - dodatkowe koszty).

W jakiej wysokości trzeba wpłacić zaliczkę za wycieczkę i do kiedy?

Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 7 dni od zrobienia rezerwacji. Natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 60 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 3-7 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu).

Jaką walutę zabrać na wyjazd Azja Express?

Bierzemy ze sobą dolary (USD). Walutę można bez problemu wymienić na miejscu w kantorach i bankach. Walutą obowiązującą w Tajlandii jest Bat (THB), a w Kambodży riel kambodżański (KHR)

Jakie szczepienia są wymagane na wycieczce Azja Express?

Od podróżnych udających się do Azji Południowo-Wschodniej bezpośrednio z Europy nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Natomiast zaleca się szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, tężcowi i błonicy (krztuścowi) oraz durowi brzusznemu. Ponadto lekarz może zalecić dodatkowe szczepienia. Wskazana jest indywidualna konsultacja.

W jaki sposób uchronić się przed malarią?

Należy unikać ukąszeń komarów poprzez stosowanie wszelkich dostępnych na rynku środków (kremy, spraye, moskitiery). Można zdecydować się na kurację antymalaryczną, ale trzeba mieć na uwadze, że dostępne leki powodują silne skutki uboczne. Więcej informacji na temat profilaktyki znajdziecie na stronie: www.national-geographic.pl/traveler/kierunki/malaria-bez-paniki

Na jakie różnice kulturowe trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci). Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać brak szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).

Jak wygląda dostęp do internetu?

Praktycznie we wszystkich hotelach i miejscach turystycznych jest dostęp do darmowego WiFi.

Jakie są gniazdka i napięcie prądu w Tajlandii i Kambodży?

Większość gniazdek nadaje się zarówno do wtyczek z okrągłymi bolcami jak i płaskimi. Dzięki temu zazwyczaj nie są potrzebne adaptery. Napięcie w gniazdkach wynosi 220 V.

Czy na kierunkach bałkańskich potrzebny jest paszport i wiza?

Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Nie są wymagane wizy.

W jakiej wysokości trzeba wpłacić zaliczkę za wycieczkę i do kiedy?

Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 7 dni od zrobienia rezerwacji. Natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 45 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 3-7 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu).

Jaką walutę zabrać na wyjazd na Bałkany?

W kwestii waluty to zabieramy najlepiej euro. Pieniądze wymienimy na miejscową walutę.

Jak wygląda dostęp do internetu?

Na kierunkach bałkańskich praktycznie we wszystkich hotelach i miejscach turystycznych jest dostęp do darmowego WiFi. Proszę mieć na uwadze, że na Festiwalu Gucca jest ograniczony dostęp do internetu.

Jakie są gniazdka i napięcie prądu na Bałkanach?

Gniazdka europejskie. Napięcie w gniazdkach wynosi 220V/50Hz.

Czy do Japonii potrzebny jest paszport i wiza?

Wymagany jest paszport, który powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii. Natomiast wizy dla obywateli polskich nie są wymagane (przy pobycie do 90 dni).

W jakiej wysokości trzeba wpłacić zaliczkę za wycieczkę i do kiedy?

Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 7 dni od zrobienia rezerwacji. Natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 60 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 3-7 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu).

Jaką walutę zabrać na wyjazd do Japonii?

Bierzemy gotówkę (euro lub dolary) i wymieniamy na miejscu w kantorach lub bankach. Oficjalną walutą Japonii jest jen japoński (JPY)

Czy w Japonii można płacić kartą kredytową?

Możliwość korzystania z kart kredytowych wydanych w Polsce jest ograniczona, można korzystać z karty VISA i MasterCard. Napotyka się na trudności przy płaceniu w niektórych sklepach.

Na jakie różnice kulturowe trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Właściwym gestem przy powitaniu się i pożegnaniu jest ukłon. W wielu miejscach (świątynie, restauracje, łaźnie publiczne, domy prywatne) przed wejściem do pomieszczenia należy zdjąć buty. Przed wejściem do metra, pociągu, autobusu należy ustawić się w kolejce osób oczekujących.

Jak wygląda dostęp do internetu?

Praktycznie we wszystkich hotelach i miejscach turystycznych jest dostęp do darmowego WiFi.

Jakie są gniazdka i napięcie prądu w Japonii?

Gniazdka w Japonii posiadają dwa płaskie wtyki, do których nie da się włożyć naszych wtyczek. Dlatego trzeba się zaopatrzyć w odpowiedni adapter (np. na Allegro). W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie - 100V prąd zmienny 50 Hz w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego. Nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do tych parametrów np. suszarka, prostownica, grzałka do wody.