Co to jest last minute? Wakacje last minute z ostatniej chwili jako popularna forma podróżowania

14.05.2024

Co to jest last minute? Wakacje last minute z ostatniej chwili jako popularna forma podróżowania

Wakacje last minute szczególnie popularne były w Polsce jeszcze przed pandemią. Wiązało się to z tym, że tour operatorzy rezerwowali więcej miejsc czy to w samolocie czy w hotelach niż w rzeczywistości udało im się sprzedać swoim klientom. Dlatego w ostatniej chwili oferowali wakacje last minute, aby chociaż pokryć całość lub część poniesionych już kosztów. Wówczas za naprawdę bardzo dobrą cenę, z bardzo dużym rabatem można było skorzystać z oferty last minute.

Czy nadal funkcjonują oferty na wakacje typu last minute?

Obecnie sytuacje trochę uległa zmianie i nie już tak wiele okazji last minute, czyli wakacji last minute z dużym czy bardzo dużym rabatem. Jeśli już są takie okazje last minute, to naprawdę dla tych, którzy potrafią czekać na wakacje last minute ze spakowaną walizką i są w stanie, nawet następnego dnia skorzystać z last minute w ostatniej chwili. Dlatego każdy z Was musi sobie sam zadać pytanie czy warto czekać na last minute do ostatniej chwili. Jak masz już zaplanowany urlop, którego terminu nie możesz zmienić, to na pewno musisz mieć silne nerwy, aby czekać na wakacje last minute, ale last minute w dobrej cenie. Czasami jest tak, że organizatorom wycieczek zostanie 1 wolne miejsce, a czasami sporo więcej, co wówczas ma duży wpływ na cenę wakacji last minute. Jeśli natomiast nie masz z góry narzuconego terminu urlopu i możesz w każdej chwili wyjechać, to na pewno wcześniej czy później trafi Ci się dobra okazja last minute.

Last minute za granicą bez paszportu!

Rozważając też wakacje last minute trzeba brać pod uwagę czy interesują nas okazje last minute do krajów, gdzie wymagany jest paszport, czy tylko do krajów, do których aby wjechać wystarczy przy sobie posiadać ważny dowód osobisty. Obecnie czas oczekiwania na paszport, to do 30 dni od dnia złożenia wniosku, ale w wielu miejscach w Polsce musimy do tego doliczyć czas potrzebny nam do momentu złożenia wniosku. Tuż przed wysokim sezonem, czyli wakacjami, trzeba się zapisywać w urzędach na konkretny termin i czasami może to potrwać kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych dni, które musimy doliczyć do ustawowych maksymalnych 30 dni. Dlatego najlepiej zainteresować się kwestią paszportu na około 2 miesiące przed planowanymi wakacjami last minute.

Last minute z Warszawy

Jeśli ktoś leci z Warszawy, a więc korzysta nie tylko z last minute z ostatniej chwili, ale z last minute z Warszawy, to nie musi przejmować się tym, że nie posiada przy sobie ważnego paszportu. Od około dwóch lat działa na terenie Lotniska im. F. Chopina w Warszawie punkt wydawania paszportów tymczasowych za pomocą których możemy wjechać do większości państw świata. Punk ten funkcjonuje w terminalu A. Należy jednak pamiętać, że jest on czynny tylko od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-20.00. Osoby, które są uprawnione do odbioru paszportu tymczasowego, to osoby, które:

- zgubiły lub nie zabrały ze sobą paszportu lub dowodu osobistego;

- posiadają paszport lub dowód osobisty, który utracił ważność;

- nie odebrały paszportu biometrycznego z urzędu.

Wówczas wystarczy udać się do punktu wydającego paszporty tymczasowe i wypełnić tam w formie elektronicznej wniosek. Na miejscu urzędnik zrobi nam zdjęcie. Należy pamiętać, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość oraz ważny bilet lotniczy na podróż. Koszt paszportu tymczasowego to tylko 30 złotych, przeważnie jest on ważny na okres ważności biletu lotniczego plus parę dni. Cała procedura zajmuje około 20-30 minut, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w takim punkcie może być więcej osób oczekujących w kolejce na wydanie paszportu tymczasowego.

Gdzie szukać last minute?

Jest wiele portali internetowych porównujących oferty największych tour operatorów, gdzie możemy zaznaczyć, że interesuje nas tylko oferta last minute. Również na swoich stronach tour operatorzy mają specjalne zakładki, których nazwy mogą brzmieć: last minute, wakacje last minute czy okazje last minute. Warto też przeglądać profile na facebooku tour operatorów, bo tam również pojawiają się, nawet szybciej niż na stronach internetowych albo tylko tam, oferty na wakacje last minute.

Czy warto czekać na last minute?

Warto, pod warunkiem, o którym wcześniej wspomnieliśmy, że mamy silne nerwy lub jesteśmy w stanie z dnia na dzień wyjechać. Ponieważ w ofercie last minute przeważnie jest dostępnych kilka miejsc, a chętnych na wakacje last minute może być naprawdę wielu, to trzeba szybko się decydować. W przypadku wyjątkowych okazji last minute każda minuta może się liczyć. To tak jak w przypadku kupowania biletu na ulubiony zespół czy mecz, kiedy to takie bilety mogą być sprzedane nawet w ciągu 20-30 minut. Mamy tutaj na myśli najbardziej atrakcyjne bilety, czy też cenowo, czy też pod kątem stosunku cena do jakości.

Do jakich krajów oferta last minute?

Przygotowując ten artykuł przeglądnęliśmy różnego rodzaje oferty last minute, aby zobaczyć które kierunki cieszą się szczególnym wysypem ofert last minut i nie było tutaj żadnych niespodzianek. Zasada jest taka, że im dany kierunek jest popularniejszy, tym tour operator dokonuje większej ilości rezerwacji za które płaci, a więc jest większe prawdopodobieństwo, że nie sprzeda wszystkich miejsc. Posłużymy się tutaj prosty przykładem. I na przykład jeśli jakiś tour operator ma zarezerwowanych 1000 miejsc i nie sprzeda tylko 2% ze swojej oferty w terminie, w którym zakłada, to do oferty last minute wpada aż 20 miejsc. Jeśli operator również organizuje wyjazdy do mniej popularnych miejsc i ma na dany kierunek zarezerwowanych tylko 100 miejsc, to będąc w podobnej sytuacji, czyli jak nie sprzeda 2% ze swojej oferty w terminie, to do oferty wakacje last minute wpadają tylko 2 miejsca. No i w tym przypadku trzeba działać szybko, aby okazja last minute nie przeszła nam obok nosa. Najpopularniejszymi krajami, do których chcemy polecieć korzystając z oferty last minute, są w tym roku tradycyjnie takie kraje jak: Egipt, Turcja oraz Grecja. Trochę mniej ofert znajdziemy dla takich krajów jak: Tunezja, Tajlandia, Hiszpania czy Włochy.

Wakacje last minute

Wiele osób pisze w różnego rodzaju artykułach o wakacjach last minute, ale nikomu nie udało się do tej pory zdefiniować kiedy można nazwać daną ofertę ofertą last minute. Czy jest to oferta wakacje last minute, która się pojawia na tydzień przed wycieczką, dwa tygodnie, a może miesiąc. Różni tour operatorzy różnie do tego podchodzą i dla niektórych wakacje last minute to oferta, która pojawi się dopiero na 1-3 dni przed wylotem, dla niektórych 1-7 dni przed wylotem a dla innych dwa lub nawet trzy tygodnie przed wycieczką. Istnieje tu pełna dowolność w nazewnictwie i żaden polski przepis nie definiuje terminu wakacje last minute, narzucając w ten sposób jaką ofertę możemy nazwać last minute, a jaką już nie.

Kto korzysta z wakacji last minute?

Odpowiedź jest – wszyscy. I Ci, którzy posiadają większe zasoby finansowe i Ci, których tylko stać na ofertę typu last minute. Z wakacjami last minute jest trochę jak z popularnym w Polsce dyskontem Biedronka. Kilkanaście lat temu oferta w Biedronce była dość uboga w porównaniu z dużymi hipermarketami, produkty były gorszej jakości i część osób wstydziła się przyznać do zakupów w Biedronce. Obecnie sytuacja się całkowicie zmieniła. Możemy kupić te same produkty co w innych wielkich sklepach, tylko że często po prostu taniej. I tak samo jest w przypadku wakacji last minute obecnie. Oferty last minute już nie dotyczą najtańszych wakacji w Egipcie czy Turcji, ale również mamy z nimi do czynienia w przypadku dużo droższych wyjazdów do Azji czy Ameryki Południowej. Tylko, że oferta last minute jest tańsza od ceny standardowej nieobjętej żadną promocją. 

Na jakiej wysokości rabaty można liczyć w ofercie last minute?

Oferty typu 50 czy 70 procent możemy już odłożyć do lamusa. Według nas jak uda się kupić wakacje last minute z rabatem 30%, to jest to bardzo dobra oferta. Standardem są oferty 20-25%, czasem w granicach 10-15%, gdy zostało już tylko na przykład jedno miejsce wolne na danej wycieczce.

Czy wakacje last minute to gorsza oferta?

Z reguły tak nie powinno być i w ogromnej większości tak nie jest. Tour operator, który ma przygotowaną ofertę dla na przykład grupy 40 osób z wykupionymi miejscami w samolocie czy hotelu, nie jest w stanie tak po prostu obniżyć jakości oferowanej imprezy turystycznej dla kilku osób. To się po prostu nie opłaca i bardzo źle by to świadczyło o danym tour operatorze. Wówczas nie można by było nawet używać terminu last minute, bo po prostu byłaby to nowa oferta na gorszej jakości usługę i po niższej cenie.

Czy masz prawo składać reklamację do wakacji last minute?

Oczywiście, że tak. Tour operator tak samo powinien zapewnić Tobie taką samą jakość usług, co osobom, które kupiły tą samą wycieczkę po wyższej cenie i tak samo masz prawo domagać się, aby tour operator wywiązał się z wszystkich dostarczanych Ci usług podczas wyjazdu jak w przypadku ofert, które nie są wakacjami last minute.

Last minute w naszej ofercie!

W naszej ofercie również możecie czasami znaleźć oferty last minute, aczkolwiek nie jest ich za wiele i nie są one często publikowane, ponieważ staramy się tak dobrać ceny, aby nasze wycieczki sprzedawały się na bieżąco i żebyśmy mogli organizować więcej wyjazdów po niższych cenach.