Pierwszy lot samolotem za granicę i pierwszy raz na lotnisku - poradnik krok po kroku

06.05.2024

Pierwszy lot samolotem za granicę i pierwszy raz na lotnisku - poradnik krok po kroku

Marzysz o podróży za granicę, ale boisz się pierwszego lotu samolotem? Nie martw się, jesteś w dobrych rękach! Wraz z naszym poradnikiem krok po kroku przejdziesz przez cały proces od planowania pierwszej podróży samolotem, aż do lądowania na obcej ziemi. Czy jesteś gotowy na swoje pierwsze podniebne przygody? Oto, co musisz wiedzieć.

Pierwszy lot samolotem - planowanie podróży

Jeśli to Twój pierwszy lot samolotem za granicę, rozważ skorzystanie z usług renomowanego biura podróży. Doradzą Ci w wyborze destynacji, zarezerwują bilety lotnicze oraz zapewnią wsparcie na każdym etapie podróży. Możesz także skorzystać z rezerwacji biletów na własną rękę bezpośrednio przez strony linii lotniczych lub przez wyszukiwarki biletów. Zastanów się, gdzie chcesz się udać i co chcesz zobaczyć. Skonsultuj się z biurem podróży, aby dobrać najlepszy plan podróży i wycieczkę objazdową  pasującą do Ciebie.

Pierwszy raz samolotem - przygotowanie do lotu

Przed wyruszeniem w podróż upewnij się, jakie dokumenty wymagane są do kraju do którego się wybierasz. Sprawdź czy masz ważny paszport lub dowód osobisty i ewentualnie czy potrzebujesz wizę do kraju docelowego. Jeśli  pierwszy raz podróżujesz samolotem z dzieckiem lub niemowlakiem upewnij się, że również posiadają wymagane dokumenty. Rezerwując podróż i pierwszy lot samolotem z biurem podróży Aliena Tours kwestie zakupu biletu lotniczego i odprawy online przed wylotem zostają po stronie biura podróży.

Zastanów się nad rozmiarem bagażu w jaki chcesz się spakować jadąc na wakacje i sprawdź wymagania linii lotniczych odnośnie limitów dotyczących bagażu podręcznego i rejestrowanego. Sprawdź jakie przedmioty można przewozić w bagażu podręcznym a jakie w rejestrowanym i jakie przedmioty są zabronione na pokładzie samolotu. Pamiętaj, że w niektórych krajach do których biura podróży organizują wycieczki  jak np. Azja Express (Tajlandia z Kambodżą) na miejscu działają pralnie, gdzie ubrania możemy zostawić rano i odebrać wieczorem wyprane. Nie kosztują one dużo a i kupno nowej koszulki w sklepie to kwestia kilku dolarów, więc nie ma potrzeby brania dużej ilości ubrań na takie wycieczki.

Nie zapomnij o zapewnieniu sobie wygodnego transportu na lotnisko. Skorzystaj z usług taksówki, komunikacji miejskiej lub przyjedź na lotnisko własnym samochodem, rezerwując wcześniej parking na którym zostawisz auto podczas swoich zagranicznych wakacji.

Pierwszy raz na lotnisku – co robić?

Zalecamy przybycie na lotnisko co najmniej 2-3 godziny przed planowanym odlotem, szczególnie jeśli jest to Twój pierwszy raz na lotnisku. Pozwoli to uniknąć stresu i da wystarczająco dużo czasu na przejście przez procedury lotniskowe.

Rezerwując wycieczkę zagraniczną z biurem podróży Aliena Tours masz pewność, że przed wylotem na swoje wymarzone wakacje otrzymasz maila organizacyjnego z informacją o której godzinie i w którym miejscu na lotnisku będzie na Ciebie czekał pilot wycieczki.

Pilot wycieczki wskaże Ci stanowisko gdzie nadasz swój bagaż rejestrowany a także wręczy bilety lotnicze lub karty pokładowe.

Po nadaniu bagażu udaj się do stanowiska kontroli z taśmą bagażową, gdzie zostanie prześwietlony Twój bagaż podręczny który wniesiesz z sobą na pokład samolotu. Ty także zostaniesz poproszony o przejście przez bramkę magnetyczną, wykrywającą metalowe przedmioty.

Czasem zwłaszcza przy lotach poza Strefę Schengen będziesz musiał przejść przez kontrolę paszportową, pokazujesz tutaj swój ważny paszport.  

Sprawdź numer swojej bramki na tablicy odlotów i sprawdź godzinę boardingu czyli czas kiedy należy czekać przy bramce na wejście na pokład samolotu. 

Jeśli do boardingu masz jeszcze sporo czasu, w hali odlotów możesz zrobić zakupy w sklepach lub skorzystać z kawiarni lub restauracji.

Przed wejściem na pokład samolotu jeszcze raz zostaniesz poproszony o pokazanie paszportu i karty pokładowej, na której widnieje informacja o numerze miejsca w samolocie, które powinieneś zająć po wejściu na pokład samolotu. Swój bagaż podręczny umieść w luku bagażowym nad siedzeniami lub na podłodze pod fotelem pasażera siedzącego przed Tobą.  

Pierwsza podróż samolotem – co robić podczas lotu?

Podczas lotu samolotem zwłaszcza  na trasach długodystansowych wybierz lekki, przewiewny i wygodny strój, a na wypadek gdyby zrobiło Ci się zimno od klimatyzacji zabierz na pokład samolotu bluzę.

Podczas startu i lądowania samolotu możesz mieć problem z przytkanymi uszami. To całkiem normalne – wpływ na to ma zmiana ciśnienia w kabinie. Ewentualne niedogodności z tym związane zmniejszysz żując gumę, cukierka lub przełykając ślinę.

Po wejściu na pokład samolotu usiądź wygodnie i spróbuj się zrelaksować nawet jeśli to Twój pierwszy raz samolotem. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zawsze możesz zwrócić się o pomoc do personelu pokładowego.

Pamiętaj o regularnym piciu wody i rozciąganiu nóg podczas długich lotów, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Dla najmłodszych podróżników zadbaj o zabawki i książeczki, aby umilić im czas podczas lotu.

W zależności od linii lotniczej, którą lecisz posiłki i napoje mogą być wliczone w cenę biletu, albo można je zakupić za dodatkową opłatą podczas lotu.

Po przylocie – krok po kroku

Po przylocie na miejsce, udaj się na kontrolę paszportową i zarejestruj swój pobyt w nowym kraju. Upewnij się, że Twoje dokumenty są w porządku i zgodne z wymaganiami wjazdowymi.

Po zakończeniu procedury kontrolnej odbierz swoje bagaże z taśmy bagażowej i upewnij się, że nie zostały one zniszczone. W razie jakichkolwiek problemów zgłoś się do obsługi lotniska.

Pierwszy lot samolotem - co trzeba wiedzieć?

Pierwszy lot samolotem za granicę może być ekscytującym doświadczeniem, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Postępuj zgodnie z naszym poradnikiem krok po kroku, a Twoja podróż będzie przebiegać gładko i komfortowo a pierwszy raz za granicą stanie się niezapomnianym doświadczeniem. Wybierając wycieczkę objazdową z biurem podróży Aliena Tours masz pewność, że pilot wycieczki w razie konieczności pomoże Ci na każdym etapie procedur lotniskowych.  Życzymy udanej podróży i niezapomnianych wrażeń!