Japonia

NOWOCZESNOSĆ I TRADYCJA - FASCYNUJĄCY ŚWIAT

 

Rys historyczny

Japonia to kraj składający się z ponad 6800 wysp. Położenie z dala od kontynentu azjatyckiego spowodowało, że kraj ten wiele czasu kształtował się w izolacji, często świadomej, co zaowocowało powstaniem unikalnej kultury. Co ciekawe, Japończycy potrafili wielokrotnie przełożyć na własne potrzeby rozwiązania zaczerpnięte od krajów o wyższym poziomie rozwoju, głównie Chin (w pierwszych wiekach n.e. i średniowieczu) oraz mocarstw tzw. cywilizacji Zachodu w XIX i XX wieku. To właśnie dzięki umiejętnemu podpatrywaniu lepszych od siebie i umiejętności zaimplementowania obcych rozwiązań na własny grunt Japonia stała się w XX wieku światowym liderem w dziedzinie techniki a jej gospodarka uplasowała się na drugim miejscu w światowym rankingu, tuż za Stanami Zjednoczonymi. Dopiero w XXI wieku Kraj Kwitnącej Wiśni utracił tę pozycję na rzecz Chin, których dynamiczny rozwój postrzegany jest dziś przez Japończyków jako zagrożenie.

Powierzchnia Japonii to w większości góry, dlatego gęstość zaludnienia jest bardzo duża. Wyspy stały się z biegiem czasu „za ciasne” na potrzeby tak silnego i rozwiniętego państwa, które liczy około 126 milionów mieszkańców. Średnio każdy kilometr kwadratowy zamieszkuje 335 osób a rekordzistą jest czternastomilionowa aglomeracja tokijska (6349 osób/km2). Nie mniejszym problemem są zagrożenia naturalne wynikające z lokalizacji Japonii na stale aktywnym obszarze sejsmicznym, co powoduje każdego roku występowanie wielu trzęsień ziemi.

Kraj kontrastów

Przeciętny turysta lądując w jednym z nowoczesnych, wielkich miast japońskich nie zdaje sobie zapewne sprawy z ogromnych różnic między terenami zurbanizowanymi a prowincją. Futurystyczne metropolie zadziwiają niezwykłą atmosferą i neonami, choć pełne są również wspaniałej architektury z minionych wieków. Wizyta w niewielkich miasteczkach oraz na wsi to zupełnie inne przeżycie. Mieszkańcy korzystają często ze starego typu aparatów i telewizorów kineskopowych, co budzi zaskoczenie zważywszy na to, że Japonia jest światową potęgą w produkcji sprzętu RTV. Wiele domów do dziś buduje się z drewna, stąd wielkie tsunami, które nawiedziło wybrzeże Tohoku w 2011 roku zmyło delikatne budynki w mgnieniu oka. Ciekawostką są wszędobylskie automaty, w których można kupić niemal wszystko: napoje, kupony na jedzenie odbierane w barze obok czy… używaną bieliznę (fetyszyzm). Japonia jest krajem bardzo zautomatyzowanym, stąd nawet spuszczenie wody w toalecie stanowi problem dla obcokrajowców. Automatyzacja jest również odpowiedzią na małą przestrzeń do życia. Z ciasnych krytych parkingów wyjechać można np. dzięki obrotowej platformie umożliwiającej wyjazd ze zbyt ciasnego pomieszczenia.

Atrakcje

Kultura Japonii od dawna elektryzuje inne nacje swoją wyjątkowością. Każdy, kto wychował się na Mandze, Anime czy grach wideo poczuje się w Japonii jak w raju. Mekką dla takich osób jest tokijska dzielnica Akihabara, która stanowi centrum elektronicznej rozrywki w stolicy. Można tu zagrać w wiele gier wideo, kupić perfekcyjnie wykonane figurki kultowych postaci lub po prostu poczuć się jak w świecie swoich ulubionych bohaterów. Akihabara to miejsce pełne kolorów, które potrafią zawrócić w głowie. Szczególne emocje zapewniają automaty z mechanicznym ramieniem, które dają szansę na wyciągnięcie ze szklanej klatki ulubionej postaci z filmów, animacji  i gier. Szczególnie cieszy osiągnięcie celu przy minimalnym wkładzie własnym tj. włożeniu jednej monety.

Etykieta

Japońskie społeczeństwo jawi się jako bardzo specyficzne pod kątem manier i zasad współżycia międzyludzkiego. Ukłony są bardzo ważną częścią codziennego życia. Ich głębokość czy czas trwania jest starannie wpajany dzieciom, nowozatrudnionym pracownikom i wszędzie tam, gdzie obowiązuje konkretna zasada, charakterystyczna dla danej instytucji czy zakładu pracy.

Picie alkoholu to z kolei idealna wymówka dla wszystkich, którym puszczają hamulce. Na spotkaniach zakrapianych alkoholem Japończyk ma jedyną okazję na porzucenie wszelkich zasad, które tak bardzo go krępują w codziennym życiu. Nawet niestosowność względem znajomych czy szefa w firmie uchodzi płazem, ponieważ w Japonii powszechnie uważa się, że w stanie upojenia człowiek nie jest w stanie panować nad sobą i tym samym jest to uznawane za doskonałą wymówkę dla na co dzień nieakceptowalnych zachowań. Z kolei młode pokolenia Japończyków odchodzą od zwyczaju picia alkoholu i coraz częściej zastępują je drinkami lub nawet napojami bezalkoholowymi. Do tego coraz więcej czasu spędzają w domach przed komputerem.

Wręczając Japończykowi prezent musimy się przygotować na to, że nie otworzy go w naszej obecności. To stara zasada oparta na typowo ludzkich przywarach. Zdarza się bowiem, że nie potrafimy czasem ukryć rozczarowania otrzymanym podarkiem. Można to wychwycić np. po wyrazie twarzy, choćby krótkotrwałym. Stąd obdarowany Japończyk złoży nam gorące podziękowania i odłoży prezent by odpakować go później, gdy będzie sam.

Religia

Mieszkańców Japonii trudno uznać za osoby religijne. Swą duchowość przejawiają oni poprzez różne, głęboko zakorzenione zwyczaje. Shintoizm to najpopularniejszy prąd religijny, jednak Japończykom odwoływanie się do niego poprzez utarte zwyczaje nie przeszkadza wzięcie ślubu w kościele katolickim. Wespół z buddyjskim pochówkiem i różnorakimi przesądami popularnymi w Japonii społeczeństwo to cechuje synkretyzm (pseudo)religijny. Tu nie ma wiary w jednego Boga, to bardziej sentyment do uduchowionych obrzędów stanowiących mozaikę wielu prądów.

Rozrywka

To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni powstało słynne karaoke. Do dziś jest ono jedną z najbardziej popularnych rozrywek, której często Japończycy oddają się w samotności, we własnym domu. Popularniejsze są gry komputerowe oraz automatowe – szczególnie kultowe pachinko. Jest to w uproszczeniu odpowiednik bilarda, tylko w wersji elektronicznej. Sterowanie odbywa się za pomocą drążka a maszyna wypluwa z siebie duże ilości metalowych kulek, które gromadzi się w kolorowych wiadrach. Za wyniki otrzymuje się kupon. Jest to o tyle ważne, że w Japonii hazard jest nielegalny, toteż wspomniane kupony wymienia się w innym budynku na pieniądze lub nagrody rzeczowe. Dzięki temu trudno urzędnikom walczyć z tym procederem.

Natura

Najwyższym szczytem Japonii jest góra Fuji, która liczy 3776 m n.p.m. Jej niezwykłość polega nie tylko na zdumiewającej prezencji. Fudżi to również aktywny stratowulkan oraz miejsce pielgrzymek wyznawców shinto. Ostatnia erupcja miała miejsce dawno temu, w 1707 roku, jeszcze w okresie Edo. Naukowcy są zgodni, że kolejna jest kwestią czasu, co prawdopodobnie będzie się wiązać z wielkim kataklizmem dla kraju. Górę odwiedza każdego roku masa turystów. Należy jednak pamiętać, że wejście na sam szczyt możliwy jest tylko dwa razy do roku. Na Fudżi znajdują się też dwie świątynie (chramy) oraz trzy bramy torii. Te ostatnie stanowią według wierzeń przejście między światami – ziemskim oraz bogów.

Dookoła Fudżi znajduje się pięć jezior, wodospad i magnetyzujący, mroczny las – Aokigahara! To ostatnie miejsce okryte jest złą sławą, ponieważ upodobały je sobie rzesze samobójców. Nieustannie odnajdywane są kolejne ciała, co stanowi dla niektórych turystów potężny zastrzyk adrenaliny, wszak każdy może się natknąć na makabryczny widok spacerując po tym pięknym lesie.

Historia

Będąc w Japonii należy obowiązkowo odwiedzić trzy stolice: Tokio oraz dwie poprzednie – Narę i Kioto. Nara w ósmym wieku została miastem stołecznym i pełniła tę funkcję z przerwą przez około siedem dekad. To wtedy powstały najokazalsze świątynie poświęcone buddyzmowi i shintoizmowi. Rosnąca potęga duchownych spowodowała, że cesarz podjął decyzję o przeniesieniu stolicy do Kioto, które pełniło tę funkcję przez kolejne tysiąc lat! Dlatego też pełno w nim wspaniałych świątyń, zamków, ogrodów i innych atrakcji. W związku z tym Kioto do dziś uważane jest za kulturalną stolicę kraju. Nara z kolei stanowi stolicę religijną, do której ściągają mnisi z całej Japonii. Miłośników zwierząt czeka dodatkowa niespodzianka – możliwość pogłaskania i nakarmienia wolno żyjących jeleni sika, których populacja w Parku Nara oscyluje w granicach 1200. Są oswojone z ludźmi i wymuszają wręcz na turystach dokarmianie. Smakołyki dla nich można kupić na licznych straganach. Władze Nary odradzają jednak takie praktyki i zalecają ostrożność w kontaktach z jeleniami.