Co warto wiedzieć przed podróżą do Izraela?

05.07.2023

Turyści przed wyjazdem zadają sobie wiele istotnych pytań. Często frapuje ich na przykład, co można wwieźć do Izraela. Czy kiedy odwiedzasz Izrael, wiza jest niezbędna? Również czas w Izraelu i język w Izraelu może być przedmiotem zainteresowania. Aby przygotować się do takiej wycieczki, trzeba wziąć pod uwagę liczne istotne kwestie. Dlatego, zanim ruszysz w podróż, zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami, które pozwolą uniknąć stresu, który może być związany z wyjazdem. Warto jeździć na wycieczki zorganizowane, ponieważ są one doskonale zaplanowane i nie ma obaw, że podczas takiego wyjazdu coś się nie uda. Pracownicy biura podróży dbają o to, aby zapobiec wielu potencjalnym problemom, znacznie wcześniej niż się pojawią. Wiedzą także, w jaki sposób poruszać się po tym fascynującym kraju. Dzięki ich pomocy wyjazd przebiega bez większych komplikacji, a jego program jest dopracowany w najmniejszych szczegółach.

Jerozolima — co warto zobaczyć?

Wycieczka do Izraela z naszym biurem podróży obfituje w ciekawe atrakcje. Wśród nich znajduje się zwiedzanie Betlejem, miejsca narodzin Chrystusa, ale również Nazaretu, gdzie Jezus dorastał. To szczególne lokalizacje przesycone historią. W programie jest także jazda kolejką na płaskowyż, na którym znajdują się ruiny starożytnej twierdzy Masada, wpisanej na listę UNESCO. Zobaczysz z nami także budynki na górze Bental, które są pozostałością po wojnie izraelsko-syryjskiej. Wśród atrakcji znajduje się opcja kąpieli w Morzu Martwym, najniżej na świecie położonym miejscu na lądzie. Dużą atrakcją jest również możliwość spędzenia nocy w kibucu. Wszystkie te możliwości to jednak dopiero wstęp do najważniejszych punktów programu. Bardzo ciekawa jest Jerozolima — co warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście? Warto pamiętać o tym, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata ze względu na niesamowitą historię, kulturę oraz obecność miejsc uznawanych za święte przed przedstawicieli kilku religii. Znajduje się tu bardzo wiele zabytków i godnych odwiedzenia lokalizacji. Na pewno najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Ściana Zachodnia (Mury Płaczu). To jedno z najważniejszych i najświętszych miejsc dla judaizmu, a zarazem część muru wspierającego drugą świątynię jerozolimską. Nie można na także pominąć imponującego Starego Miasta, przesyconego wyjątkowym klimatem. Wchodząc przez jedną z ośmiu bram, oczom ukazuje się labirynt uliczek, sklepików, kościołów i meczetów. Na Starym Mieście znajdują się cztery dzielnice: żydowska, chrześcijańska, muzułmańska i ormiańska. W każdej z nich można znaleźć unikalne zabytki. Na pewno warto odwiedzić Wzgórze Świątynne. Jest ono miejscem symbolicznym dla trzech głównych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zobaczysz tu takie zabytki jak Kopuła na Skale, Meczet Al-Aksa i Ogrody Getsemani. Bazylika Grobu Świętego jest jednym z najważniejszych miejsc dla Chrześcijan. Według tradycji to właśnie tu został ukrzyżowany i pochowany Jezusa Chrystus, aby następnie zmartwychwstać. W tej wyjątkowej lokalizacji wiele osób odczuwa mistyczne doznania. Wewnątrz bazyliki można także zobaczyć różne kaplice i relikwie. Bez wątpienia warto zwiedzić Muzeum Izraela. Można w nim zobaczyć bogatą kolekcję sztuki i eksponatów archeologicznych, a wśród nich Zwoje z Morza Martwego, które są najstarszymi znanymi rękopisami biblijnymi. Wieża Dawida to imponujący zamek na Wzgórzu Syjon, który stanowi ważny symbol Jerozolimy. Bazar Mahane Yehuda jest zaś popularnym targiem, na którym można spróbować lokalnych potraw, kupić świeże produkty i doświadczyć wyjątkowej atmosfery miasta. Warto sprawdzić ceny w Izraelu, aby móc odpowiednio zaplanować wydatki podczas zwiedzania Jerozolimy. Biuro podróży pomaga ułożyć program wycieczki tak, aby był jak najciekawszy.

Co zabrać do Izraela?

Jadąc w podróż, warto wiedzieć, co zabrać do Izraela. Na pewno przyda się paszport i dokumenty podróży. Jeśli zapomnisz o paszporcie, nie wjedziesz do innego kraju. Wiza w przypadku krótkich wycieczek nie jest jednak konieczna, co oznacza, że brak konieczności załatwiania dodatkowych formalności. Warto także pamiętać o skompletowaniu wygodnego obuwia i odpowiedniej odzieży, aby podczas wycieczki zachować pełen komfort. Izrael może być gorący, szczególnie latem, dlatego w czasie podróży szczególnie przydają się lekkie i przewiewne ubrania. Pamiętaj również o wygodnych butach, ponieważ prawdopodobnie będziesz dużo chodzić, zwłaszcza podczas zwiedzania. Jeśli planujesz odwiedzić miejsca o znaczeniu religijnym, takie jak meczety, kościoły, czy Wzgórze Świątynne, pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą nakrycie głowy i założyć je, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu masz gwarancję, że niczyje uczucia nie zostaną urażone. Możesz zabrać ze sobą na przykład lekką czapkę lub chustkę, co sprawi, że zachowasz się kulturalnie, nie powodując przegrzania organizmu. W Izraelu wskazane jest zakładanie schludnych i skromnych ubrań, żeby nie urazić niczyich uczuć religijnych. Warto także pamiętać o tym, aby podczas pobytu w tym kraju stosować środki ochrony przeciwsłonecznej. Ilość światła w tym rejonie świata jest duża, szczególnie w letnich miesiącach należy więc pamiętać, aby chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Krem przeciwsłoneczny o wysokim filtrze, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz to akcesoria, które trzeba mieć podczas takiej wycieczki. Na pewno warto wziąć ze sobą także niewielką apteczkę z podstawowymi lekami i opatrunkami na wypadek wystąpienia drobnych urazów, czy pojawienia się uciążliwych dolegliwości. Przed podróżą można ponadto pobrać aplikacje mobilne, takie jak mapy, przewodniki turystyczne, które znacząco ułatwiają poruszanie się po odwiedzanych lokalizacjach, a także pozwalają na pogłębienie wiedzy. Na pewno należy wziąć ze sobą pieniądze. Waluta w Izraelu to nowy szekiel izraelski, ale często można również płacić dolarami. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki, aby w razie potrzeby móc kupić potrzebne rzeczy. Ceny w Izraelu są dosyć wysokie, ale nie dużo wyższe niż w krajach Europy Zachodniej. Zastanów się, czy chciałbyś wyposażyć się w coś konkretnego, aby móc oszacować potrzebą kwotę.

Izrael — zasady wjazdu

Kiedy odwiedzasz Izrael, zasady wjazdu sprawdź, aby nic Cię nieprzyjemnie nie zaskoczyło. Tak jak w przypadku innych państw, przed podróżą ważne jest zapoznanie się z warunkami dostania się do kraju, a także wymaganiami imigracyjnymi. Jeśli zastanawiasz się, czy do Izraela potrzebny jest paszport, musisz wiedzieć, że jego zabranie jest kluczowe. Upewnij się, że posiadany przez Ciebie dokument jest ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu. Bez ważnego paszportu możesz mieć problemy z dostaniem się na teren kraju, do którego się wybierasz. Należy pamiętać, że Izrael nie leży w strefie Shengen, więc nie wystarczy okazanie dowodu osobistego na granicy. Wiza do Izraela nie jest za to konieczna, jeśli podróż odbywa się w celach turystycznych. Dopiero w sytuacji, kiedy chcesz się udać na dłuższy wyjazd, przekraczający 90 dni, powinieneś mieć ją ze sobą. W takich wypadkach jednak planowanie wyjazdu jest znacznie bardziej skomplikowane. Odwiedź Izrael, wiza nie powinna być konieczna w przypadku turystów. Załatwianie spraw formalnych prawdopodobnie Cię ominie. Warto jednak mieć świadomość, że Izrael jest znany ze ścisłych procedur kontroli bezpieczeństwa na lotniskach i przejściach granicznych. Przygotuj się na ewentualne przesłuchanie, weryfikację, a nawet przegląd bagażu. Ze względu na to, że w tym kraju zdarzają się napięcia polityczne, strażnicy poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Warto również sprawdzić, co można wwieźć do Izraela, aby wiedzieć, czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie. W ten sposób można uniknąć wyrzucania przedmiotów, które mogą być drogie, czy po prostu przydatne. Podczas kontroli najlepiej jest po prostu zachować cierpliwość i współpracować z urzędnikami. Często się zdarza, że pytają oni o cel podróży do Izraela oraz planowane działania. Bądź przygotowany na udzielenie jasnych i konkretnych odpowiedzi na pytania imigracyjne. Konieczne jest naturalnie również przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i zakazu wwożenia nielegalnych substancji, takich jak broń, materiały wybuchowe i inne niebezpieczne przedmioty. Zalecenia dotyczące szczepień przed podróżą do Izraela obejmują uodpornienie się przeciwko WZW typu A. Przedstawienie dokumentacji szczepień lub informacji o stanie zdrowia może być wymagane na granicy. Jeśli więc planujesz zwiedzić Izrael, zasady wjazdu poznaj, aby nie napotkać na żadne większe problemy po opuszczeniu kraju. Są to w dużym stopniu kwestie formalne, konieczne jest jednak ich dopilnowanie.

Czego nie robić w Izraelu?

Warto również wiedzieć, czego nie robić w Izraelu. Jest to kraj o głębokim znaczeniu religijnym dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Należy więc zachowywać się na terenie tego państwa w szczególnie kulturalny sposób, mając świadomość, że wiele zachowań może być odczytanych jako obraźliwe. Warto pamiętać, o grzeczności szczególnie w miejscach świętych i pamiątkowych, takich jak meczety, kościoły, synagogi, czy groby. Szanuj modlących się i postępuj zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym miejscu. Nie należy również poruszać drażliwych tematów. Unikaj krytycznych wypowiedzi na temat polityki, religii i innych kontrowersyjnych wątków, które mogłyby ranić uczucia innych osób. Pamiętaj, że Izrael zamieszkuje wielokulturowe społeczeństwo, wyznające bardzo różne poglądy. Jeśli chcesz zajmować stanowisko w kwestiach światopoglądowych, powinieneś zadbać o to, aby okazywać szacunek rozmówcom i wykazywać się dużą otwartością na dialog. Warto rozważyć także, jak się ubrać na wycieczkę do Izraela. Jeśli masz w planach odwiedzanie świętych miejsc, załóż schludny strój, którym okażesz szacunek otoczeniu. Dzięki temu zwiedzanie przebiegnie w przyjemnej, spokojnej atmosferze. Izrael to jednak nie tylko wyjątkowe miejsce dla przedstawicieli dużych religii, ale również region, w którym często pojawiają się napięcia polityczne. Z tego powodu przed podróżą warto sprawdzić aktualne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa oraz unikać obszarów, które są uznawane za niebezpieczne lub zostały oznaczone jako strefy konfliktu. Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest na przykład miejscem, z którym wiąże się wiele wydarzeń o charakterze religijnym i politycznym. W miarę możliwości należy unikać wchodzenia na mury lub prowokowania zachowań, które mogą zostać uznane za niestosowne lub niebezpieczne. Nie należy również wchodzić na terytoria sporne. Tereny objęte konfliktem, takie jak Zachodni Brzeg, Strefa Gazy i Wzgórza Golan mogą być niebezpieczne, więc wjazd na nie bez odpowiednich pozwoleń oraz zasięgnięcia informacji na temat aktualnej sytuacji politycznej może być ryzykowny. Staraj się także unikać konfliktów i drażnienia innych osób. Bądź uprzejmy, wykazuj się szacunkiem dla lokalnej kultury i tradycji. Zawsze proś o zgodę przed zrobieniem zdjęcia innej osobie, zwłaszcza w miejscach o szczególnym znaczeniu religijnym. Szanuj prywatność i intymność innych ludzi. Zachowanie się zgodnie z tymi zasadami powinno jednak wystarczyć, ponieważ mieszkańcy Izraela mają świadomość obecności turystów i są do nich w dużym stopniu przyzwyczajeni. Ważne jest po prostu to, aby okazywać innym należny szacunek. Wycieczki zagraniczne do Izraela mogą być bardzo pouczające, konieczne jest jednak zrozumienie wyjątkowości tego miejsca. Bogata historia i kultura to nie tylko fascynujące zagadnienia, ale również źródło występujących do dzisiaj konfliktów i kontrowersji. Przy odrobinie dyplomacji wycieczka powinna jednak przebiegać bez większych przeszkód. Z oczywistych względów wyjazd z biurem podróży nie wymaga tak skomplikowanych przygotowań i wiąże się ze znacznie mniejszą ilością stresu. Lokalni przewodnicy pomagają zrozumieć kulturę odwiedzanego miejsca, więc turyści są dobrze przygotowani na pojawiające się wyzwania.