Kraje muzułmańskie z wielu powodów stanowią atrakcyjny cel podróży. Można się w nich zetknąć z piękną przyrodą i wyjątkowymi zabytkami. Również kultura w tych państwach jest bardzo interesująca i całkowicie odmienna od naszej. Dla Europejczyków orientalne destynacje stanowią często ciekawe źródło inspiracji, umożliwiając zmianę perspektywy. Dlatego warto jeździć na wycieczki zorganizowane do państw zamieszkiwanych przez wyznawców islamu. Można się wiele dowiedzieć i przeżyć niezapomniane przygody, warte wspominania przez lata. Należy jednak zapoznać się z zasadami obowiązującymi wśród muzułmanów, aby nie urazić swoim zachowaniem uczuć mieszkańców danego kraju. Egzotyczne wakacje to duża atrakcja, ale również spore wyzwanie.
Kraje muzułmańskie
Kraje mułzumańskie to takie, w których islam jest dominującą religią lub jego udział wśród wyznawanych wierzeń pozostaje znaczący. Muzułmanie są obecni na całym świecie, to bardzo liczna grupa wyznaniowa, dlatego podróżując nie jest trudno ich spotkać. Najświętsze miejsca w islamie, czyli Mekka i Medyna znajdują się na terenie Arabii Saudyjskiej. To właśnie do tego kraju odbywają się coroczne pielgrzymki, które stanowią jeden z obowiązków wyznawców Islamu. Największym muzułmańskim krajem na świecie jest jednak Indonezja. Na terenie tego państwa leży między innymi uwielbiana przez turystów wyspa Bali. Państwa, w których dominuje islam to na przykład: Pakistan, Bangladesz, Egipt, Turcja, Maroko oraz Iran. Muzułmanie zamieszkują jednak również wiele innych krajów, takich jak Malezja, Nigeria, Afganistan, Jemen, Jordania, Algieria, czy Sudan.
W każdym z tych miejsc islam może występować w specyficznym kontekście kulturowym, wiązać się z osobnymi praktykami i wywoływać inne interpretacje. Obszar występowania tej religii jest bardzo duży, nie dziwią więc lokalne różnice dotyczące sposobów jego praktykowania. Zobacz, jakie wycieczki zagraniczne można odbyć do krajów islamskich, aby poznać tę fascynującą kulturę. W wielu przypadkach to egzotyczna przyroda i piękne zabytki będą stanowiły zachętę, aby odwiedzić dane miejsce. Warto jednak podjąć wyzwanie wyjazdu do kraju mułzumańskiego, ponieważ dzięki temu można poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się więcej na temat otaczającego świata. Aby jednak wszystko przebiegało w miłej atmosferze, warto przyswoić kilka podstawowych informacji na temat islamu i jego wyznawców. Bez znajomości lokalnej kultury czasami można nieintencjonalnie urazić czyjeś uczucia i doprowadzić w ten sposób do niechcianego konfliktu.
Zasady Islamu
Islam należy do największych religii świata. Najważniejszą regułą, która obowiązuje muzułmanów jest wiara w jednego Boga Allaha. Stwórca ma nieograniczoną moc, a ponadto jest miłosierny i sprawiedliwy. Zasady islamu obejmują pięć podstawowych obowiązków, nazywanych także filarami. Pierwszy z nich polega na wypowiadaniu wyznania wiary. Według obowiązującej formuły nie ma boga oprócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem. Drugą regułą jest konieczność odprawiania modlitwy pięć razy dziennie w określonych godzinach. Każdy muzułmanin zobowiązany jest również do odbycia postu w czasie miesiąca Ramadan. Powstrzymywanie się od jedzenia powinno trwać od wschodu do zachodu słońca. Wyznawców islamu dotyczy także obowiązek płacenia jałmużny na rzecz ubogich i potrzebujących. Każdy wierny powinien ponadto przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki, jeśli tylko finanse i zdrowie mu na to pozwalają.
Zasady islamu obejmują także kodeks moralny, w ramach którego promowane jest etyczne działanie. Religia muzułmańska zachęca do postępowania w sposób uczciwy, z zachowaniem szacunku dla innych, zgodnie z zasadą sprawiedliwości, a także współczuciem i skromnością. Chętnie promowane jest podejmowanie działań na rzecz wspólnoty. Dzięki jasnym wytycznym wierni wiedzą, w jaki sposób powinni postępować. Zasady, którymi należy kierować się w życiu, są czytelnie nakreślone, co sprawia, że podejmowanie decyzji jest znacznie łatwiejsze. Islam wskazuje również niepożądane działania, które uważane są powszechnie za grzechy. Warto wiedzieć, co jest zakazane w islamie, aby podczas wycieczki zagranicznej zachowywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Muzułmanie alkohol traktują jako zakazany trunek. Napoje wyskokowe zabronione są w świecie doczesnym, ich spożywanie jest jedną z obiecanych atrakcji związanych ze wstąpieniem do raju. Alkohol w islamie nie powinien być spożywany, a w Iranie jego konsumpcja może być nawet ukarana przez władzę, ponieważ substancja jest nielegalna. Muzułmanie alkohol odrzucają i dlatego przebywając w kraju zamieszkiwanym przez osoby, które praktykują tę wiarę, należy się powstrzymać od picia. Na pewno istnieją lepsze miejsca na wakacje dla amatorów wysokoprocentowych drinków, w których konsumpcja będzie traktowana z entuzjazmem.
Jeśli lubisz pić, rozważ inną destynację niż Iran. Warto wiedzieć, że alkohol to nie wszystko, co jest zakazane w islamie. Nie wolno spożywać nie tylko wysokoprocentowych trunków, ale również wieprzowiny. Należy ponadto być uczciwym, zabronione są kradzieże, fałszerstwa, akty przemocy, zniesławiania i cudzołóstwo. Religia muzułmańska wypracowała także własne zasady dotyczące odpowiedniego odżywiania oraz sposobów zachowania higieny. Wierni powinni na przykład spożywać pokarm halal, czyli taki, który jest zgodny z obowiązującymi zasadami religijnymi. Zabronione jest za to jedzenie produktów niehalal, wśród których znajduje się mięso wieprzowe. Istnieją również określone praktyki higieniczne, do których należy się stosować. Jest to na przykład czynienie ablucji przed modlitwą. Jeśli chcesz jechać do kraju, w którym mieszkają muzułmanie, zwyczaje musisz poznać, aby nie zwracać na siebie przesadnej uwagi. Warto jednak zaznaczyć, że wiara muzułmańska nie jest jednolita, a powyższe zasady stanowią jedynie jej fundament. Istnieje wiele nurtów i interpretacji islamu, które mogą wprowadzać pewne różnice w praktyce religii. Zasady w poszczególnych społecznościach muzułmańskich nie są jednolite. Dodatkowo na sposoby wyrażania wiary i ostateczny kształt obrzędów religijnych wpływ ma również kontekst kulturowy i lokalny. Zasady panujące w islamie mogą wydawać się restrykcyjne, trzeba je jednak uszanować, wybierając się na wczasy w tamtym kierunku.
Język w Iranie
Jeśli chcąc odwiedzić kraje mułzumańskie, zdecydowałeś się na wycieczkę do Iranu, musisz się odpowiednio przygotować. To niesamowity kraj o bardzo ciekawej historii, która sięga kilku tysiącleci. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że jest on bardzo specyficzny. Niegdyś cywilizacja Persów była jednym z najpotężniejszych imperiów, a mechanizmy, które wypracowało to państwo, są naprawdę wyjątkowe. Kraj rozwijał się w izolacji od Zachodu, więc z naszej perspektywy wygląda naprawdę nietypowo. Nie ma w nim infrastruktury korporacyjnej i turystycznej, którą kojarzymy z Europą. Można tu za to znaleźć niezwykłe widoki. Urzekające krajobrazy są jednym z powodów, dla których turyści często odwiedzają Iran. Malownicze góry i wodospady robią niezapomniane wrażenie na odwiedzających. Podobnie jest w przypadku miasta Persepolis, które stanowi obowiązkowy punkt wycieczki.
Ogromne wrażenie robi architektura sakralna, a wśród niej imponujące meczety. Warto również odwiedzić grobowce perskich królów. Zdjęcia z Iranu zapierają dech w piersiach i są zawsze chętnie oglądane po powrocie z wyjazdu. Aby jednak czerpać pełną satysfakcję z wyjazdu, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat Iranu. Jedną z ważnych kwestii z punktu widzenia turysty jest na pewno sposób, w jaki porozumiewają się mieszkańcy. Oficjalny język w Iranie to perski. Należy on do dużej rodziny języków indoeuropejskich. Używa się go jako głównej metody komunikacji we wszystkich sferach życia. Z perskim można się spotkać, korzystając z administracji, usług edukacyjnych, ale jest on również stosowany w mediach i literaturze. Istnieją dwie odmiany języka perskiego — jedna kolokwialna, a druga bardziej oficjalna. Warto mieć świadomość, że do zapisu tego języka używa się alfabetu arabskiego wzbogaconego o 4 dodatkowe litery, co pozwala w pełni oddać melodię wyrazów. Słowa zapisywane są od strony prawej do lewej.
Zakres stosowania języka perskiego wykracza poza Iran. Jest on spotykany także w Afganistanie i Tadżykistanie. Warto mieć ponadto świadomość, że w Iranie zaś obecne są również języki mniejszościowe, których używają przedstawiciele niewielkich grup etnicznych. Do takich dialektów należą: azerski, kurdyjski, arabski, baludżi, gilaki, mazanderański, ale również wiele innych. W dużych miastach można porozumieć się po angielsku, co jest dużym ułatwieniem dla turystów. Odwiedź biuro podróży, aby dowiedzieć się więcej na temat fascynującego kraju, jakim jest Iran, a także, możliwości jego odwiedzenia i dostępnych na miejscu atrakcji. Być może przed wyjazdem zechcesz zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tej unikatowej destynacji, co pozwoli na bardziej swobodne poruszanie się po tym wyjątkowym państwie. Aby w pełni doświadczyć uroków Iranu, warto zadbać o to, aby zapewnić sobie pełen komfort. Wybierając wyjazd z nami, na pewno nie doświadczysz problemów komunikacyjnych.
Islam — ubiór kobiecy
Istnieją pewne ogólne zasady dotyczące ubioru kobiecego w Islamie, które wiele muzułmanek uznaje za obowiązujące i chętnie ich przestrzega. Dotyczy to przede wszystkim noszenia Hidżabu. Strój w Iranie powinien zakrywać kobiece ciało. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to ważny aspekt muzułmańskiej kultury. Wbrew temu, co myśli wiele osób w Polsce, przeważnie nie trzeba zmuszać mieszkanek mułzumańskich krajów do realizowania narzuconych przez religię założeń. Idealnie, jeśli strój kobiety w Iranie zasłania włosy, szyję i sylwetkę z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp. Hidżab przyjmuje różne formy, w zależności od lokalnej specyfiki, ale również osobistych preferencji muzułmanek. Może to być chusta na głowie, chusta na szyi, obcisła bluza z długimi rękawami i długie spodnie lub sukienka zakrywająca całe ciało. Islam, ubiór kobiecy, który jest najlepiej widziany, definiuje jako skromny.
Muzułmanki są zobowiązane do unikania odzieży zbyt obcisłej, przezroczystej, czy w sposób nieodpowiedni odsłaniającej ciało. Ubrań nie powinno się również nadmiernie zdobić, aby nie zwracały zbyt dużej uwagi. Wszelkie kolorowe aplikacje, których celem jest przyciągnięcie wzroku, są niechętnie widziane. Warto ponadto wspomnieć o tym, że wiele muzułmanek preferuje noszenie luźnych i przewiewnych ubrań, które nie przylegają do ciała. Jest to często praktykowane ze względu na obowiązujące restrykcyjne obyczaje, ale również wysokie temperatury panujące w krajach mułzumańskich. Odzież stanowi skuteczną warstwę izolacyjną od intensywnego słońca. Ważne jest również to, aby wybierać tkaniny, które nie są prześwitujące i nie eksponują przesadnie ciała. Jeśli Twoim celem podróży jest Iran, strój kobiecy dostosuj do obowiązujących zwyczajów. Dzięki uwzględnieniu lokalnych zasad nie ma obaw, że staniesz się obiektem niechcianych spojrzeń, czy komentarzy.