MYANMAR, MJANMA CZYLI BIRMA

Wyjazd do Myanmaru (Birmy) to ucieczka od natłoku zdigitalizowanej i hałaśliwej nowoczesność do świata złotych świątyń, starych klasztorów i spokojnego życia.

MYANMAR, MJANMA CZYLI BIRMA- Kraj stu tysięcy pagód

Termin wyprawy:

Koszt:

02.01 - 14.01.2025

14 490 zł

Informacje o wyprawie

W styczniu 2024 wróciliśmy z Birmy, zakochaliśmy się w niej szalenie i wracamy z kolejnymi wyprawami do tego cudownego, jakże innego kraju!!!


Myanmar, Mjanma, czy po prostu dawna Birma, to kolejny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, do którego chcielibyśmy Was zabrać. Kraj z ciekawą architekturą, wciąż naturalnym niezmienionym przez człowieka środowiskiem, kraj życzliwych i uśmiechniętych ludzi, gdzie w powietrzu czuć zapach gotowanego ryżu i przypraw. 

 

W trakcie naszego wyjazdu odwiedzimy takie perełki jak starożytny Bagan (wpisany na listę UNESCO), który słynie z tysięcy świątyń i pagód, nierzadko liczących ponad 1000 lat, co czyni go nie lada gratką dla miłośników historii i architektury. Dowiemy się czym różni się pagoda od stupy i zgłębimy wiedzę na temat buddyzmu oraz natów (duchów).

 

Przemieszczając się po Myanmarze wynajętym busem i pływając łodziami będziemy mieli okazję podglądać toczące się w nieśpiesznym tempie życie Birmańczyków, szczególnie ludu Intha zamieszkującego tereny jeziora Inle. Na własne oczy zobaczymy charakterystyczną technikę wiosłowania rybaków na jednej nodze, w której stojąc na rufie łodzi owijają jedną nogę wokół wiosła, aby napędzać łódź do przodu. Odwiedzimy pływające targi i ogrody oraz lokalne manufaktury m.in. z cygarami.

 

Przenocujemy na terenie Parku Narodowego Góry Popa, w otoczeniu bujnej zieleni, pełnej ptaków i innych zwierząt. Rozpościera się stamtąd niesamowity widok na wygasły wulkan, na którego szczycie znajduje się klasztor, do którego wdrapiemy się po 777 stopniach!

 

Odwiedzimy także Mandalay - ostatnią królewska stolicę Birmy, nazywaną także miastem klejnotów. Handluje się tutaj rubinami i nefrytami. 

 

Wyjazd do Birmy to także możliwość oglądania spektakularnych zachodów i wschodów słońca oraz możliwość lotu balonem, a także odetchnięcie od życia w biegu i powrót do równowagi ducha.


W Birmie temperatura w Yangoonie to około 30-32 stopnie, w Baganie 27-29 stopni, a w pozostałych miejscach 23-27 stopni, czyli idealnie w porównaniu z innymi krajami w tej części świata.

Gwarancja ceny - po opłaceniu zaliczki, cena wycieczki nie zmieni się dla Was ze względu na inflację, zmiany kursów walut, wzrostu cen biletów lotniczych czy z innych powodów!

Kameralny wyjazd w małej grupie 8-13 osób.

 

Warunki wjazdu do odwiedzanego kraju oraz powrotu do Polski w zakładce poniżej: Ważne informacje.

Program

13 DNI

 

1

11:15 - spotkanie na lotnisku w Warszawie
13:40 - wylot z Warszawy (zakładane przesiadki Dubaj i Bangkok)

2

18:00 - przylot do Yangoon
20:00 - zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja

3

07:00 - 09:00 - śniadanie
09:00 - 19:00 - przejazd w stronę Golden Rock. Po drodze dowiemy się czym są bóstwa i duchy w kulturze birmańskiej. Zatrzymamy się w wiosce, gdzie wytwarzane są wyroby z bambusa, zwiedzimy największy w Birmie Cmentarz Wojenny Taukkyan, gdzie pochowani są brytyjscy żołnierze alianccy, którzy walczyli podczas II wojny światowej, w międzyczasie przerwa na obiad. Przejazd do miasteczka Kinpun, skąd udamy się na górę Kyaiktiyo, gdzie na szczycie znajduje się Złota Skała - granitowy głaz pokryty płatkami złota z pagodą - jest to jedno z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych birmańskich buddystów, zachód słońca.

19:00 - zakwaterowanie w hotelu w okolicy Golden Rock, kolacja

4

08:00 - 09:00 - śniadanie

08:00 - 19:00 - przejazd specjalnie przystosowaną  ciężarówką do miejscowości Kinpun i stamtąd wyjazd do Bago (dawnej stolicy); zwiedzanie Bago: pagoda Shwemawdaw - najwyższa pagoda w Birmie, Pałac Kanbawzathadi będący rekonstrukcją pierwotnego pałacu królewskiego z drugiej połowy XVI wieku, który oddaje splendor i bogactwo drugiego imperium birmańskiego, Shwetharlyaung - jeden z największych posągów leżącego Buddy, pagoda Kyaik Pun - z posągiem czterech siedzących Buddów, w międzyczasie przerwa na obiad.

19:00 - powrót do Yangoon, zakwaterowanie w hotelu, kolacja

5

05:15 - wyjazd na lotnisko
07:00 - 08:05 - przelot do Mandalay
09:00 - zakwaterowanie w hotelu, śniadanie

10:00 - 19:00 zwiedzanie Mandalay: świątynia Mahamuni, w której znajduje się wykonany z brązu wizerunek Buddy Candasãra (zwany obecnie najczęściej Buddą Mahamuni), który jest uważany za najważniejszy w kraju. Na terenie świątyni znajduje się 729 małych stup mieszczących w sobie tyleż tablic, na których wyryte są teksty z 16 tysięcy świętych ksiąg z naukami Buddy. Następnie udamy się na zwiedzanie Mingun, starożytnego miasta, do którego popłyniemy łodzią po rzece Irawadi: Pon Daw Phaya - miniaturowa wersja niedokończonej, z powodu przekroczenia kosztów, pagody, Taw Ya Phaya - świątynia ze śladami stóp Buddy, Mingun Pa Hto Taw Phaya - w zamyśle miała być największą pagodą na świecie, dzwon Mingun - drugi z największych i  niepękniętych dzwonów na świecie, Hsin Byu Phaya - pagoda otoczona siedmioma falującymi tarasami symbolizująca świętą dla buddystów i hindusów górę Meru (centrum Wszechświata); powrót do Mandalay i przejazd do Amarapura - miasta Nieśmiertelności na zachód słońca na tekowym moście U Bein, jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Birmie, liczącym ponad 200 lat i mającym 1200 m długości, w międzyczasie przerwa na obiad.

19:00 - zakwaterowanie w hotelu, nocleg

6

08:00 - 09:00 - śniadanie

09:00 -19:00 - przejazd do hotelu, zakwaterowanie i zwiedzanie Bagan, gdzie znajduje się ponad 3000 świątyń i budynków na powierzchni ponad 100 km2, miejsce to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko w Azji, ale i na świecie, wpisane na Listę UNESCO: Shwezigon Pagoda - złota pagoda w kształcie dzwonu będąca wzorcem dla budowniczych późniejszych stup, świątynia Wetkyi-In Gubyaukgyi z dobrze zachowanymi freskami na ścianach, świątynia Htilominlo z wyszukaną sztukaterią gipsową, świątynia Ananda, która jest jedną z najpiękniejszych w Bagan, świątynia Thatbyinnyu będąca najwyższą świątynia w Bagan,  świątynia Dhammayangyi - największa świątynia w Bagan. W międzyczasie przerwa na obiad. Dzień zakończymy oglądaniem zachodu słońca ze wzniesienia Nyaung La Phet.

19:00 -  powrót do hotelu, nocleg

7

05:30 - wyjazd na lot balonem nad tysiącami świątyń (podczas wschodu słońca!), powrót do hotelu
08:00 - 09:00 - śniadanie

09:00 - 20:00 przejazd do wioski Minnanthu, dalsze zwiedzanie Bagan: Lay Myat Hnar - świątyni, która nadal jest używana zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem,  Phaya Thon su, Nanda man Nya z malowidłami z XIII wieku, przerwa na obiad; przejazd do wioski Myinkabar - świątynia Manuha z ogromnymi wizerunkami Buddy oraz świątynia Nanpaya.

19:00 - powrót do hotelu, nocleg

8

08:00 - 09:00 - śniadanie

09:00 - 17:00 przejazd do Salay, który jest ważnym ośrodkiem religijnym - mieści się tam 50 klasztorów buddyjskich; po drodze zatrzymamy się na targu rzadko odwiedzanym przez turystów, gdzie podejrzymy lokalny handel; zwiedzanie Salay: monastyr Yoke SoneKyaung - drewniany klasztor, którego początki sięgają 1882 roku z rzeźbami przedstawiającymi sceny z opowieści Jataka (o poprzednich wcieleniach Buddy). Przejazd pod górę Popa - wygasły wulkan, gdzie na jego szczycie znajduje się świątynia Mahagiri, która jest ważnym ośrodkiem czcicieli duchów (natów) i skąd rozpościera się piękny widok na okolicę, w międzyczasie przerwa na obiad.

18:00 - zakwaterowanie w hotelu z widokiem na górę Popa, czas wolny, nocleg

9

07:00 - 08:00 - śniadanie

08:00 - 17:00 - przejazd nad jezioro Inle, mające 22 km długości, otoczone wysokimi wzgórzami, gdzie w kilkunastu wioskach na palach mieszka lud Intha. W trakcie przejazdu możliwość obserwacji codziennego życia mieszkańców tych terenów  i widoków m.in. na pasmo górskie Shan, w międzyczasie przerwa na obiad.

17:00 -  zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem Inle, czas wolny, zachód słońca nad jeziorem Inle, kolacja

10

08:00 - 09:00 - śniadanie

09:00 - 19:00 - pływamy łodziami i podglądamy życie mieszkańców jeziora: rybaków, którzy do wiosłowania używają nóg i mają niewiarygodne wyczucie równowagi; zobaczymy pływające ogrody, zwiedzimy muzeum kultury i tradycji ludu Intha,  odwiedzimy  wioskę Nampan gdzie powstają lokalne birmańskie cygara, odwiedzimy targ w wiosce Inpawkhon, udamy się do pagody Phaung DawOo, najświętszego miejsca w tej części Myanmaru oraz do monastyru Nga Phe Kyaung, nazywanego monastyrem skaczącego kota i będącego jednym z najstarszych klasztorów na jeziorze z posągami Buddy sprzed 200 lat. Następnie zwiedzimy kompleks Indein (1600 stup) znany z wielu starożytnych stup o różnym stopniu zachowania, niektóre z nich porośnięte są roślinami, co tworzy to miejsce bardzo klimatycznym. W międzyczasie przerwa na obiad.

19:00 - powrót do hotelu, nocleg

11

07:00 - 09:00 - śniadanie
09:00 - 11:00 - czas wolny nad jeziorem Inle

11:00 - transfer na lotnisko w Heho

13:30 - 14:45 - lot do Yangoon

15:30 - zakwaterowanie w hotelu

16:00 - obiad, po obiedzie zwiedzanie Yangoon: Chauk Htat Gyi - pagoda, gdzie znajduje się jeden z najbardziej czczonych wizerunków leżącego Buddy w kraju; Pagoda Shwedagon - mieszczą się tam świątynie oraz stupa przypominająca lśniące złote oko o wysokości 99 m. (według nas nie ma piękniejszej pagody na świecie!)

20:00 - powrót do hotelu, kolacja

12

07:00 - 09:00 - śniadanie
09:00 - 16:00 - zwiedzanie Yangoon: ratusz miejski, który jest znakomitym przykładem architektury kolonialnej, budynek sądu i poczty; Sule Pagoda wybudowana w stylu mońskim na planie ośmiokąta wokół której koncentruje się życie miasta, spacer po parku Maha Bandula, Bohtatunag Pagoda, obiad.

16:30 - transfer na lotnisko

19:00 - wylot do Warszawy (zakładane przesiadki Bangkok, Dubaj)

13

11:20 - przylot do Warszawy

 

 

 

 

Cena obejmuje

W CENIE:

 • lot samolotem na trasie Warszawa - Yangoon - Warszawa (z przesiadką)
 • loty samolotem na trasie Yangoon - Mandalay oraz Heho - Yangon
 • przejazdy autobusem (naszym) po Birmie zgodnie z programem, rejsy łódkami, przejazd specjalną ciężarówką, aby zobaczyć Złotą Skałę
 • zakwaterowanie w hotelach 3 (4 noce), 4 (4 noce) i 5-gwazdkowych (2 noce), w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych za dopłatą (10 nocy)
 • wyżywienie typu śniadania (ilość 10)
 • zwiedzanie miejsc na terenie Myanmaru zgodnie z programem w języku polskim (tłumaczenie przewodników lokalnych mówiących po angielsku)
 • opiekę organizatora lub pilota oraz przewodników miejscowych
 • ubezpieczenie od kosztów leczenia (30 tys. Euro) oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (3 tys. Euro) i od następstw chorób przewlekłych  - wariant Standard, szczegóły tutaj
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

DODATKOWE KOSZTY:

 • 10 obiadów, 1 obiadokolacja, wszystkie bilety wstępów, napiwki (przewodnicy, kierowcy, hotele, restauracje) - 300 USD (płatne na miejscu)
 • wiza do Myanmaru- 50 USD
 • pozostałe wyżywienie - około 100 USD
 • opcja lotu balonem - 200 USD
 • opcja wykupienia noclegów w pokoju jednoosobowym - 2000 PLN
 • inne wydatki typu: woda, alkohol, słodycze, pamiątki - według potrzeb i uznania
 • ewentualne testy PCR/antygenowe przed wyjazdem, w trakcie lub po powrocie

Ważne informacje

ZANIM DOKONASZ REZERWACJI

 • W wycieczce mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.
 • Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy z Myanmarem
 • W przypadku posiadania innego nazwiska niż w paszporcie (np. nazwisko panieńskie) należy podać nazwisko z paszportu przy wypełnianiu rezerwacji
 • Wiza do Myanmaru jest wymagana (pomagamy w jej organizacji za dodatkową opłatą, szczegóły w zakładce Cena obejmuje)
 • Zalecane szczepienia: tężec, błonica, poliomyelitis, dur brzuszny, wzw A, wzw B, wścieklizna. Dodatkowo zaleca się chemioprofilaktykę przeciw malarii. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień, dostosowanych do indywidualnego stanu zdrowia należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej
 • Minimalna liczba uczestników: 8.
 • Zaliczka wynosi 30% wartości wycieczki i należy ją wpłacić do 5 dni od zrobienia rezerwacji na rachunek bankowy Organizatora, natomiast jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 60 dni wówczas wymagane jest 100% wpłaty w ciągu 1-5 dni (w zależności od czasu pozostałego do rozpoczęcia wyjazdu). Pozostała kwota jest płatna na 60 dni przed rozpoczęciem wycieczki.
 • Masz prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed jej rozpoczęciem za stosownym potrąceniem:
  - 30% ceny wycieczki, gdy powiadomienie nastąpi do 91 dni przed dniem rozpoczęcia wycieczki;
  - 50%, gdy powiadomienie nastąpi między 90 a 45 dniem przed dniem rozpoczęcia wycieczki;
  - 80%, gdy powiadomienie nastąpi między 44 a 1 dniem przed dniem rozpoczęcia wycieczki;
  - 100%, gdy rezygnacja nastąpi w dniu Imprezy lub Klient nie stawi się na czas w miejsce rozpoczęcia imprezy turystycznej.

 

Masz dodatkowe pytania? Sprawdź FAQ

Pogoda

20°C 30°C 40°C
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII